سبک های مختلف گیتار چه هستند؟

سبک های گیتار

به عنوان یک هنرجوی گیتار و یا علاقمند به ساز گیتار خوب است با سبک های مختلف گیتار آشنا باشید. با من تا آخر این مقاله همراه باشید تا به شرح هر یک بپردازیم.

جهت دهی در آموزش!

متاسفانه توضیحات راجب سبک های گیتار در سایت های مختلف ایرانی کاملا دارای جهت دهی است. و معمولا توضیحات طوری است که می‌خواهد سبک خاصی را بهتر و زیباتر جلوه دهد. و یک سبک دیگر را کمرنگ کند. شاید اهدافی از این کار دارند و یا مدرسین در آن سبک می‌خواهند توجه عمومی بیشتری را جلب کنند.

در هر صورت به شکل شفاف در این مقاله به توضیح کامل سبک های مختلف گیتار می‌پردازیم. و هر یک را شرح می‌دهم.

 

سبک های مختلف گیتار

  • گیتار کلاسیک
  • فلامنکو
  • پاپ

از سبک های پر طرفدار در ایران و دنیا هستند.

 

گیتار کلاسیک

یکی از سبک های محبوب و زیبا در دنیا است. این سبک در ابتدا با نواختن قطعات کلاسیک شناخته می‌شد. بزرگانی همچون آندرس سگویا، جولین بریم و جان ویلیامز نقش بسزایی در شناخته شدن این سبک از گیتار ایفا کردند.

اما امروزه این سبک بسیار گسترده است و از نحوه نواختن گیتار کلاسیک برای اجرای قطعات مختلف پاپ، سنتی، اسپانیش، لاتین و… هم استفاده می‌شود.

           ویدئوهای نوازندگی گیتار کلاسیک

اجرای تکنیک های منحصر به فرد در تک نوازی و اجرای موسیقی پلی‌فونی از خصوصیات بارز در این سبک گیتار هستند. در این سبک از نواختن بیشتر از تکنیک آرپژ، ترمولو، ضربات تیراندو و در صورت لزوم از تکنیک آپویاندو استفاده می‌شود. نحوه نواختن در سبک کلاسیک به گونه ای است که شنونده احساس می‌کند دو گیتار همزمان در حال نواختن هستند.

همین مهم سبب شده که قطعات بسیار زیبا و دلنشینی برای این ساز نوشته شود. سگویا پدر گیتار کلاسیک جهان، گیتار کلاسیک را به یک ارکستر مینیاتوری تشبیه کرده است. زیرا در تک نوازی در این سبک شما احتیاجی به ساز دیگری در کنار خود ندارید. و همزمان ملودی ها، آکوردها و باس ها را خود اجرا می‌کنید.

البته گیتار کلاسیک را هم می‌توان به صورت تکنوازی (سولو) و هم گروه نوازی اجرا کرد.

طبیعتا یاد گیری و پیشرفت در این سبک زیبا و فوق العاده نیاز به زمان و برنامه بلند مدت دارد. ولی نتیجه آن بسیار شگفت انگیز است.

             دوره های آموزش آنلاین گیتار

 

گیتار کلاسیک

 

سبک فلامنکو

این سبک نیز یکی دیگر از سبک های زیبا و محبوب در دنیاست. اجرای موسیقی اصیل اسپانیایی از خصوصیات این سبک نوازندگی است. در ابتدا از این سبک برای همراهی آواز و رقص استفاده می‌شده است. البته امروزه به صورت بی کلام و تکنوازی هم اجرا می‌شود.

تکنیک های پایه مثل آپویاندو، تیراندو، آرپژ و نحوه نت خوانی در هر دو سبک کلاسیک و فلامنکو شبیه هم است. اما گیتار در سبک فلامنکو بیشتر بر مبنای ریتم و کومپاس است. ساختار موسیقی اسپانیایی نیز همانند موسیقی ایران دارای دستگاه های مختلف است. که البته از آنجایی که ریتم رکن اصلی موسیقی فلامنکو است بنابراین دستگاه ها بر اساس ریتم و کومپاس مشخص می‌شوند.

تکنیک راسگوادو یکی از بنیادی ترین و پرکاربردترین تکنیک ها در این سبک نواختن است. که با تمام 4 انگشت دست راست اجرا می‌شود و شنونده را محصور موزیک خاص گیتار اسپانیایی می‌کند.

از بزرگان نوازندگی و آهنگسازی در این سبک زیبا میتوان به پاکو د لوسیای بزرگ، توماتیتو، خوان مارتین اشاره کرد.

پاکو د لوسیا

 

گیتار پاپ

ریشه کلمه پاپ (pop) از popular در زبان انگلیسی به معنای عامه پسند گرفته شده. بنا بر این موسیقی پاپ نیز همین مفهوم را دارد. و به معنای موسیقی عامه پسند شناخته می‌شود.

این نوع موسیقی به خودی خود سبک و روش خاصی از نوازندگی نیست. در واقع نوازندگانی که به یکی از سبک های مختلف گیتار و نوازندگی آن وارد هستند می‌توانند از توانایی خود برای اجرای موسیقی عامه پسندتر نیز استفاده کنند.

این موسیقی بیشتر برای جشن ها، دورهمی ها و جایی که در آن افرادی برای خوش گذرانی اجتماع کرده اند مناسب است.

در ایران کتاب هایی تحت عنوان “متد آموزشی گیتار پاپ” چاپ شده است. اما در اصل نمی‌توان متد پایه ای خاصی برای گیتار پاپ تعریف کرد. چون تمام تکنیک ها و نکات تئوری آموزشی در متدهای آموزشی گیتار کلاسیک و فلامنکو وجود دارد. و شما در صورتی که به یکی از سبک های گفته شده تسلط پیدا کنید، می‌توانید گیتار پاپ را هم به خوبی اجرا کنید.

طبیعی است که موسیقی پاپ در دنیا طرفداران بیشتری دارد ولی این به معنای بهتر بودن این روش نیست. و یک موسیقی دان واقعی می‌داند که برای بهترین بودن باید جز خواص باشد و نه عوام!

و در آخر اگر می‌خواهید در نوازندگی گیتار پاپ حرفه ای شوید باید به فراگیری یکی از دو سبک کلاسیک و فلامنکو نیز بپردازید.

سبک های دیگر

در نواختن گیتار سبک های متنوع دیگری نیز هست. مثل جز، بلوز،گیتار الکتریک که هم با پیک و هم با پنجه نواخته می‌شوند.

بخوانید: پیک استایل یا فینگر استایل؟ کدام روش نواختن را انتخاب کنیم؟

نظرات و سوالات خودتون رو کامنت کنید.

سیاوش محمدی (مدرس و نوازنده گیتار)

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

دیدگاهتان را بنویسید