طول عمر سیم های گیتار

طول عمر سیم های گیتار چقدر است

یا “کی تا کی باید سیم های گیتارم رو عوض کنم؟” یکی از سوالات رایج هنرجویان گیتار است. در این مقاله میخواهیم به این سوال پاسخ دهیم. همچنین عوامل تاثیر گذار در طول عمر سیم های گیتار را بررسی کنیم.

از عوامل مهم که در سونوریته (سونوریته: صدادهندگی مطلوب و زیبا در ساز) ساز ما تاثیر دارد سیم هایی است که استفاده میکنیم. طبیعتا وقتی سیم ها کهنه میشوند آن کیفیت و طنین صدای روز اول خود را از دست میدهند. مخصوصا سیم های باس (فلزی) زودتر از سیمهای تریبل (نایلونی) کیفیت خود را از دست میدهند.

طول عمر سیم های گیتار را به دو بخش تقسیم میکنیم:

عمر مفید

عمر فیزیکی

 

عمر مفید سیم های گیتار

منظور از عمر مفید، مدت زمانی است که سیم ها کیفیت خوب خودشان را حفظ میکنند و صدای آنها دلنشین و رسا شنیده میشود. بعد از مدتی سیمهای باس زنگ صدای خود را از دست میدهند و سیم های تریبل نیز آن صدای مخملی را دیگر ندارند. در چنین حالتی میگوییم عمر مفید سیم ها تمام شده است.

اگر شما جز نوازندگانی باشید که تمرین مداوم دارید و زیاد از سازتان استفاده میکنید، احتمالا عمر مفید سیم های شما بیشتر از یک ماه نمیشود! حتی بهترین سیم ها هم روی گیتار نوازندگان فعال گیتار بیشتر از یک ماه دوام نمی آورد. به خاطر همین هم هست که نوازندگان حرفه ای معمولا از چند روز قبل از کنسرت سیم های گیتار خودشان را عوض میکنند.

اما اگر هنرجوی تازه کار باشید و یا کمتر از سازتان استفاده میکنید احتمالا سیم های ساز شما تا 3 ماه عمر مفید خودشان را حفظ میکنند. سعی کنید بعد از این مدت آنها را عوض کنید. زیرا سیم های نو میتوانند با صدایی دلنشین تر انگیزه شما را برای تمرین و پیشرفت بیشتر کنند. و شما هم از تمرین کردن و شنیدن صدای ساز خودتان لذت بیشتری میبرید. مخصوصا اگر گیتار کلاسیک کار میکنید برای اجرای صحیح موزیکالیته نمیتوانید روی سیم های کهنه حساب باز کنید. زیرا صدا دهی واقعی را ندارند و شما و معلمتان هیچ وقت متوجه نمیشوید مشکل از قدرتانگشتانتان است یا سیمها! پس قطعا در مسیر پیشرفتتان تاثیر زیادی خواهد گذاشت.

شخصا خودم بیشتر از یک ماه و نیم نمیتوانم سیم های کهنه را تحمل کنم و ترجیه میدهم سیم های جدید خریداری کنم و از ساز زدنم لذت ببرم!

 

عمر فیزیکی

زمانی که سیم های گیتار کاملا از کیفیت خودشان خارج شده باشند زنگ زده باشند و خود به خود یا هنگام تمرین پاره شده باشند عمر فیزیکی آنها تمام میشود. دیده شده بعضی از نوازندگان مبتدی تا زمانی که سیم ها کپک نزده باشد و تار و پود آنها از هم باز نشده باشد، اقدام به تعویض سیم ها نمیکنند! احتمالا برای این عزیزان کلاس های گیتار بیشتر به عنوان یک سرگرمی تابستانه است. و برنامه ای برای پیشرفت مستمر ندارند.

 

سیم کهنه

 

در هر صورت چه نوازنده آماتور باشید یا حرفه ای، از ساز زدن با سیم های نو لذت بیشتری میبرید.

 

راهکارهایی برای افزایش طول عمر سیم های گیتار

برای افزایش عمر مفید و فیزیکی سیم های سازتان باید از آنها به خوبی مراقبت کنید. عوامل زیادی وجود دارد که میتواند باعث فرسایش زود هنگام سیم های ساز شما شود:

گرد وخاک، عرق دست ها، عدم رعایت بهداشت و نظافت نوازنده و ساز، انتخاب و خرید سیم غیر اصل

بهداشت و نظافت و تاثیر آن طول در عمر سیم های گیتار

رعایت بهداشت و نظافت  عاملی بسیار مهم در افزایش طول عمر ساز و سیم های آن است. برای رعایت بهداشت هنگام تمرین این موارد را حتما رعایت کنید:

  • قبل از تمرین دستهایتان را به خوبی با آب و صابون بشویید و با دستمال تمیز خشک کنید.
  • هنگام تمرین اگر دستهایتان عرق میکند از دستمال کاغذی برای خشک کردن آنها استفاده کنید.
  • بعد از تمرین با یک دستمال نرم و تمیز روی ساز و سیم ها بکشید که گرد و غبار و عرق را از روی آنها پاک کنید.
  • هنگام تعویض سیم ها قبل از اینکه سیم های جدید روی ساز نصب کنید سازتان را با یک دستمال تمیز پاک کنید تا چرک های دسته ساز پاک شوند.

 

بهداشت و نظات

 

انتخاب و خرید سیم اصل و با کیفیت

امروزه در بازار لوازم موسیقی انواع سیم های مختلف با برند های متفاوت موجود میباشد. سیم های اصل مرغوب و غیر اصل. درست است که برای سیم های اصلی مبلغ بیشتری پرداخت میکنید. اما خیالتان راحت است که هم عمر آنها بیشتر است هم کیفیت صدا و سونوریته آنها نیز به مراتب بالاتر است. پس سعی کنید از برندهای مرغوب استفاده کنید.

با توجه به تجربیاتی که طی سالها بدست آوردم توصیه من به شما این است:

حتما قبل از خرید سیم با استاد راهنمای خود مشورت کنید تا سیم های خوب و اصلی را به شما معرفی کند. در وب سایت من تعدادی سیم اصلی و مناسب جهت خرید قرار داده شده که همگی با نظارت شخصی خودم میباشد و تست شده اند. پس با خیال راحت سیم مناسب را تهیه کنید.

سیاوش محمدی

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

دیدگاهتان را بنویسید