نت خوانی یا تبلچر ؟! از کدام روش استفاده کنیم؟

نت خوانی یا تبلچر

 

نت خوانی یا تبلچر ؟

از کدام روش استفاده کنیم؟ نت خوانی یا تبلچر ؟ در این مقاله میخواهم به این سوال پاسخ دهم. و کاربردهای هر یک را شرح دهم.

نت خوانی و تبلچر دو راه برای نواختن قطعات و آهنگ‌ها است. که نت یا تبلچر آن‌ها را از محیط اینترنت تهیه کردیم. یا در کلاس‌های آموزشی به ما ارائه شده است.

 

نمونه نت از یک قطعه موسیقی

 

نمونه تبلچر از یک قطعه موسیقی

تبلچر

 

در اینجا به توضیح هر یک میپردازم

نت موسیقی

موسیقی یک زبان بین المللی است و الفبای آن نت‌ها هستند. اگر شما خواندن نتها را یاد بگیرید میتوانید به حجم عظیمی از نت در فضای مجازی دسترسی داشته باشید. که هر کدام از این نتها یک آهنگ میباشد که روی کاغذ (یا pdf) نوشته شده است.

مزیت1:

شما میتوانید تمامی آهنگ‌های مورد علاقه خودتان را در اینترنت پیدا کنید و بنوازید. البته لازمه این کار داشتن مهارت نت خوانی است.

مزیت2:

یادگیری نت خوانی مزیت های دیگری هم دارد. مثلا فرض کنید شما در حال یادگیری ساز گیتار هستید. بعد چند سال ممکن است دوست داشته باشید ساز جدیدی را هم یاد بگیرید. دانستن نت خوانی به شما کمک می‌کند در ساز جدیدتان سریع‌تر پیشرفت کنید.

زیرا نت های موسیقی در همه سازها یکسان هستند. و تئوری موسیقی برای همه سازها در اکثر موارد یکی است (به جز کمی جزئیات مربوط به اون ساز خاص). و شما می‌توانید از مهارتی که قبلا یاد گرفته اید استفاده کنید. و سریع‌تر پیشرفت کنید. فقط کافی است نحوه‌ی نواختن نت ها را در ساز جدیدتان یاد بگیرید.

مزیت3:

یکی دیگر از مزایایی که نت خوانی برای شما دارد در بحث موزیکالیته است.

موزیکالیته خود بحث مفصلی دارد که در مقالات بعدی کاملا توضیح خواهم داد. اما اشاره کوچکی در اینجا میکنم.

موزیکالیته شامل داینامیک صدا (قوی یا ضعیف بودن صدا)، جمله بندی ها و تفکیک صداهای زیر و بم، شناخت گام‌ها، رنگ صوتی و به طور کلی با احساس نواختن قطعه موسیقی می‌باشد.

شما فقط در صورتی می‌توانید موزیکالیته یک قطعه موسیقی را آنالیز کنید که زبان نت خوانی را بلد باشید.

پس در واقع نت خوانی یکی از مهارت های مهم و پایه‌ای در موسیقی است. در کلاسها و دوره‌های من یادگیری نوازندگی در کنار یادگیری تئوری (که شامل نت خوانی نیز میشود) است. شما قدم به قدم تئوری موسیقی را در کنار تمرینات عملی یاد می‌گیرید.

 

 

تبلچر چیست؟ 

تبلچر یک روش میانبر برای نواختن نت ها است. این راه برای کسانی مناسب است در نت خوانی ضعیف هستند. تبلچر مثل چرخ های کمکی در دوچرخه کودکان است که به آنها کمک میکند تعادل خودشان را حفظ کنند. ولی جای مهارت دوچرخه سواری را نمیگیرد.

شکل تبلچر در واقع شکل دسته گیتار است. و هر کدام از خط ها نشان دهنده یک سیم از گیتار است. عددی که روی یک خط قرار دارد هم نشان دهنده شماره فرت دسته گیتار است. شما طبق این دستورالعمل نت ها را یکی یکی روی دسته ساز پیدا می‌کنید و مینواید.

برای نواختن در این روش بهتر است کمی نت خوانی بلد باشید و یا گوشی یک آهنگ را بنوازید.

 

نکاتی که باید بدانید

در این روش ایراداتی وارد است. اول اینکه نواختن از روی تبلچر شما را تنبل می‌کند. و شما برای فرا گیری نت ها به مشکل بر می‌خورید.

دوم اینکه آنالیز یک قطعه از روی تبلچر تقریبا ناممکن است! زیرا جمله بندی ها و داینامیک را نمی‌توانید تشخیص دهید.

سوم اینکه برای ارتقای دانش تئوری شما کمکی نمی‌کند. و فقط روی ساز گیتار اون هم به شکل محدود برایتان کاربرد دارد.

البته نه اینکه استفاده از نت خوانی را رد کنم. ولی بهتر است برای یادگیری حرفه ای موسیقی، نت خوانی را یاد بگیرید.

شخصا گاهی از تبلچر برای آموزش کودکان استفاده می‌کنم. به این دلیل که در برخی قطعات یاد دادن نت های پایین دسته برای سنین پایین مشکل می‌شود. و از درک او خارج است.

 نتیجه گیری نت خوانی یا تبلچر

هر کدام از این روش های نت خوانی یا تبلچر در جای خود می‌تواند موثر باشد. ولی توصیه من همان نت خوانی است. دوست دارم هرکس در مسیر موسیقی گام بر می‌دارد این راه را علمی طی کند. و با اصول تئوری موسیقی آشنایی پیدا کند.

 

سیاوش محمدی

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

دیدگاهتان را بنویسید