پیک استایل یا فینگر استایل؟ کدام روش نواختن را انتخاب کنیم؟

پیک استایل یا فینگر استایل

 

سوالی که معمولا برای افراد زیادی پیش می‌‌‌آید. پیک استایل یا فینگر استایل؟ ویژگی‌های هر کدام چه است و هر کدام چگونه نواخته می‌شود؟

 

پیک استایل

پیک در واقع مضرابی است که نوازندگان با دست راست خودشان به سیم‌ها ضربه می‌زنند و نوازندگی می‌کنند. اجرا با پیک صدایی بلند و شفاف ایجاد می‌کند. به خاطر همین معمولا از پیک برای نواختن ملودی استفاده می‌شود. به این دلیل که ملودی بالاترین سطح از خطوط صدا در یک قطعه موسیقی است و معمولا در اجراهای گروهی استفاده از پیک می‌تواند کمک کننده باشد.

 

موارد استفاده

از پیک برای سولو نوازی در سبک‌های راک و بلوز زیاد استفاده می‌شود. نوازندگان گیتار الکتریک و گیتار آکوستیک این روش نوازندگی را انتخاب می‌کنند. البته بعضی هم از فینگر(پنجه) استفاده می‌کنند. دلیل استفاده آنها این است که این روش نوازندگی برای نواختن ملودی ها و سولوها با سرعت بالا روش مناسبی می‌باشد.

 

نتیجه

اگر علاقمند به سولو نوازی در سبک‌های مختلف راک بلوز و یا حتی پاپ هستید. و یا به گیتار الکتریک و اکوستیک علاقمندید سبک پیک استایل به شما پیشنهاد می‌شود.

 

فینگر استایل

 

گیتار فینگر استایل

 

در این روش نوازندگان از پنجه برای نواختن سیم‌های گیتار استفاده می‌کنند.

 

موارد استفاده

این روش هم معمولا در اکثر سبک‌ها کاربرد دارد. ولی بیشتر نوازندگان در سبک کلاسیک، فلامنکو و پاپ از این روش استفاده می‌کنند.

ویژگی‌ای که این روش دارد این است که شما امکان استفاده از همه انگشتانتان را دارید. و این باعث می‌شود بتوانید همزمان چند سیم را به صدا در بیاورید و تولید آکورد و موسیقی چند صدایی کنید. و همچنین برای نواختن تکنیک آرپژ راحتتر هستید. و آرپژهای متنوع‌تری را میتوانید اجرا کنید.

 

روش نواختن

معمولا با انگشت شست برای ضربه به سیم‌های بم و انگشت‌های دیگه برای ضربه به سیم‌های نایلونی(تریبل) استفاده می‌شود.

زیبایی گیتار کلاسیک دقیقا به خاطر استفاده از روش فینگر استایل است. که به شما اجازه می‌دهد بتوانید هارمونی‌های پیچیده قطعات پلیفونی را بنوازید. راجب سبک کلاسیک در مقاله‌های قبلی کامل توضیح دادم.

 گیتار کلاسیک چیست؟

 

در سبک فلامنکو (موسیقی محلی اسپانیا) نیز همانند سبک کلاسیک از انگشتان برای نواختن استفاده می‌شود. برای اجرای ریتم‌ها و آکوردهای فلامنکو همچنین تکنیک پیکادو حتما نیاز به نواختن با انگشتان دست راست دارید.

 

نتیجه

اگر علاقمند به تکنوازی در سبک‌های کلاسیک و فلامنکو هستید، و از اجرای موسیقی پلیفونی لذت می‌برید، سبک فینگر استایل به شما پیشنهاد می‌شود.

میتوانید این سبک را در دوره های آنلاین همراه من یاد بگیرید.

 

در پایان

برای تصمیم گیری بهتر خوب است که ویدئوهای نوازندگی در هر دو سبک را ببینید. تا بتوانید هر دو روش پیک استایل یا فینگر استایل را بهتر درک کنید.

سوالات و نظرات خودتان را کامنت کنید. و اگر برایتان جالب و مفید بود با دوستانتان در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید