گیتار کلاسیک چیست؟

گیتار کلاسیک

گیتار کلاسیک، سازی در ردهٔ سازهای زهی زخمه‌ای، که خود بخشی از خانوادهٔ سازهای زهی است، قرار می‌گیرد. گیتار کلاسیک همچون پیانو، به نوازنده امکان اجرای اثرهایی با بافت کنترپوانتیک با ملودی‌های پیچیده و همچنین اثرهایی با بافت هارمونیک با توانایی اجرای چندین نت در یک زمان را می‌دهد. به همین دلیل این ساز، به عنوان سازی تک نواز شناخته شده‌است. گیتار کلاسیک به شکل استاندارد دارای شش سیم (سه سیم نایلونی برای نت‌های زیر و سه سیم فنری برای نت‌های باس) می‌باشد.

منبع: ویکیپدیا

نظر شخصی

میتوانید تاریخچه گیتار کلاسیک را در بسیاری از کتابها مطالعه کنید. به صورت کلی این سبک با نواختن قطعات موسیقی کلاسیک شناخته شد.اما امروزه گیتار کلاسیک بسیار گسترده است و بسیاری از قطعات، در سبک های مختلف (پاپ، جز، ایرانی) از خوابهای طلایی گرفته تا قطعات کلاسیک برای این ساز تنظیم شده است. شما میتوانید تعداد بیشماری از این اجراها رو در فضای اینترنت ببینید.

زیبایی نواختن گیتار با انگشت ها در این سبک این است که شما میتوانید موسیقی چند صدایی (پلیفونیک) ایجاد کنید. این کمک کرده تا قطعات بسیار زیبایی برای این ساز ساخته شوند و یا بسیاری از قطعات سازی مثل پیانو برای گیتار تنظیم و اجرا شوند.

از محبوب ترین قطعات تنظیم شده برای گیتار میتوان به قطعه آستوریاس اشاره کرد. این قطعه توسط Isac Albeniz ( آهنگساز و نوازندهٔ پیانو اهل کاتالونیای اسپانیا بود) برای پیانو ساخته شد ولی بعدها برای گیتار تنظیم شد و امروز بین گیتاریستها طرفداران بسیار دارد.

یک نمونه قطعه تنظیم شده برای گیتار کلاسیک. قطعه مرا ببوس تکنوازی و تنظیم سیاوش محمدی

 

 

جهت آشنایی بیشتر میتوانید ویدئو های نوازندگی من رو در صفحه ویدئو ببینید.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram